Genel

Okinawa Diyeti

OKINAWA DİYETİ MOR EKMEK NEDİR ?

En saf anlamda, Okinawa diyeti, Japon Okinawa adasında yaşayan insanların geleneksel yeme alışkanlıklarını ifade eder. Eşsiz diyetleri ve yaşam tarzları, gezegendeki en uzun ömürlerden bazılarını vermekle yükümlüdür.

Geleneksel Okinawa diyeti kalorisi ve yağ oranı düşük, karbonhidrat oranı yüksektir. Sebzeleri ve soya ürünleri ara sıra ve az miktarda erişte, pirinç, ve balıkla birlikte vurgular .

Son yıllarda, gıda üretimi ve beslenme alışkanlıklarının modernizasyonu, Okinawa diyetinin makro besin içeriğinde bir değişikliğe yol açtı. Hala düşük kalorili ve esas olarak karbonhidrat bazlı olmasına rağmen, şimdi daha fazla protein ve yağ içerir.

Ek olarak, Okinawan kültürü gıdaları ilaç olarak ele alır ve geleneksel Çin tıbbından birçok uygulama kullanır. Bu nedenle, diyet, zerdaçal ve pelin gibi sağlık yararları olduğu bilinen otlar ve baharatlar içerir.

Okinawan yaşam tarzı günlük fiziksel aktiviteyi ve dikkatli yeme uygulamalarını da vurgular.

Geleneksel Okinawan diyetiyle ilişkili sağlık yararları, kilo kaybını teşvik etmeyi amaçlayan ana akım bir versiyona neden olmuştur. Besin yoğun gıdaların alımını teşvik ederken, bu dallanma Batı diyetinden büyük ölçüde etkilenmektedir.

Karbonhidrat ve sebzelerde yüksek olan Okinawa diyeti, Japon Okinawa adasında yaşayan insanların geleneksel beslenme ve yaşam tarzı alışkanlıklarını ifade eder. Ana akım bir versiyon kilo kaybını teşvik eder

Okinawa diyetinin faydalarının birçoğu, zengin, besleyici yoğun, yüksek antioksidan gıdaların zengin tedarikine atfedilebilir.

Antioksidanlar vücudunuzu hücresel hasara karşı korurken, temel besinler vücudunuzun düzgün çalışması için önemlidir.

Diğer Japonlardan farklı olarak, Okinawans çok az pirinç tüketiyor. Bunun yerine, ana kalori kaynakları tatlı patates, ardından tam tahıllar, baklagiller ve lif bakımından zengin sebzeler.

Geleneksel Okinava diyetindeki temel gıdalar

  • Sebzeler (% 58-60): tatlı patates (turuncu ve mor), deniz yosunu, yosun, bambu sürgünleri, daikon turp, acı kavun, lahana, havuç, Çin bamya, kabak ve yeşil papaya
  • Tahıllar (% 33): darı, buğday, pirinç ve erişte
  • Soya gıdaları (% 5): tofu, miso, natto ve edamame
  • Et ve deniz ürünleri (% 1-2): çoğunlukla beyaz balık, deniz ürünleri
  • Mor sebze ve meyvelerden oluşan Mor Ekmek

Geleneksel Okinawa diyeti çok besleyici, çoğunlukla bitki bazlı gıdalardan, özellikle tatlı patates lerden oluşur. Bu gıdalar zengin bir antioksidan ve lif kaynağı sağlar.

KAÇINILMASI GEREKEN YİYECEKLER

Geleneksel Okinawa diyeti, modern bir Batı diyetine kıyasla oldukça kısıtlayıcıdır.

Okinawa’nın göreceli izolasyonu ve ada coğrafyası nedeniyle, tarihinin çoğunda çok çeşitli yiyeceklere erişilemedi.

Bu nedenle, bu diyete uymak için aşağıdaki yiyecek gruplarını kısıtlamak isteyeceksiniz

  • Etler: sığır eti, kümes hayvanları ve domuz pastırması, jambon, salam, sosisli sandviç, sosis ve diğer kurutulmuş etler gibi işlenmiş ürünler Hayvansal ürünler: süt, peynir, tereyağı ve yoğurt dahil yumurta ve süt ürünleri
  • İşlenmiş gıdalar: rafine şekerler, tahıllar, kahvaltılık tahıllar, atıştırmalıklar ve işlenmiş yemeklik yağlar
  • Baklagiller: soya fasulyesi dışındaki baklagiller
  • Diğer gıdalar: çoğu meyve, fındık ve tohumlar

Okinawa diyetinin modern, ana sürümü temel olarak kalori içeriğine dayandığından, daha fazla esneklik sağlar.

Süt, sert kabuklu yemişler ve tohumlar gibi yüksek kalorili yiyeceklerin çoğu hala sınırlı olmasına rağmen, meyve gibi düşük kalorili yiyeceklere izin verilebilir.

Okinawa diyetinin sağlık yararları

Okinawa diyeti, genellikle yüksek antioksidan içeriğine ve yüksek kaliteli, besleyici gıdalara atfedilen bir dizi sağlık yararına sahiptir.

Ömür

Geleneksel Okinawa diyetinin en önemli yararı, yaşam  üzerinde görünen etkisidir . Okinawa, dünyanın herhangi bir yerinden daha fazla yüz yıllıya veya en az 100 yaşında yaşayan insanlara ev sahipliği yapıyor

Diyetin ana akım versiyonunun savunucuları da uzun ömürlülüğü desteklediğini iddia eder, ancak bu iddiaları doğrulamak için önemli bir araştırma yoktur.

Genetik ve çevre dahil olmak üzere birçok faktör uzun ömürlülüğü etkiler – ancak yaşam tarzı seçimleri de önemli bir rol oynar.

Yüksek düzeyde serbest radikal – veya vücudunuzda stres ve hücresel hasara neden olan reaktif parçacıklar – yaşlanmayı hızlandırabilir

Araştırmalar, antioksidan açısından zengin gıdalar, hücrelerinizi serbest radikal hasarından koruyarak ve iltihabı azaltarak yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir 

Geleneksel Okinawa diyeti, öncelikle daha uzun bir ömrü teşvik eden güçlü antioksidan ve antienflamatuar kapasiteler sunan bitki bazlı gıdalardan oluşur.

Diyetin düşük kalorili, düşük proteinli ve yüksek karbonhidratlı gıdaları da uzun ömürlülüğü artırabilir.

Hayvan çalışmaları, daha fazla karbonhidrat ve daha az proteinden oluşan kalori kısıtlı bir diyetin, yüksek proteinli Batı diyetlerine kıyasla daha uzun bir ömrü destekleme eğiliminde olduğunu göstermektedir Okinawa diyetinin insanlarda uzun ömürlülüğe nasıl katkıda bulunabileceğini daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Kronik hastalık riskinde azalma

Okinawans sadece uzun ömürlü yaşamakla kalmaz, aynı zamanda kalp hastalığı, kanser ve diyabet gibi daha az kronik hastalıklarla da karşılaşır.

Okinawan gıdaları temel besin maddeleri, lif ve antienflamatuar bileşiklerle övünürken kalori, rafine şeker ve doymuş yağ bakımından düşük olduğu için diyet muhtemelen bir rol oynar.

Geleneksel diyette, çoğu kalori tatlı patateslerden gelir. Bazı uzmanlar tatlıpatates yiyebileceğiniz en sağlıklı gıdalardan biri olduğunu iddia ediyor 

Tatlı patatesler sağlıklı bir lif dozu sağlar ve düşük glisemik indekse (GI) sahiptir, yani kan şekerinde keskin artışlara katkıda bulunmazlar. Ayrıca kalsiyum, potasyum, magnezyum ve A ve C vitaminleri gibi temel besinleri de sağlarlar

Dahası, Okinawa’da sıklıkla tüketilen tatlı patatesler ve diğer renkli sebzeler, karotenoidler adı verilen güçlü bitki bileşikleri içerir.

Karotenoidlerin antioksidan ve antienflamatuar faydaları vardır ve kalp hastalığı ve tip 2 diyabet önlenmesinde rol oynayabilir 

Okinawa diyeti nispeten yüksek seviyelerde soya da sağlar.

Araştırmalar, belirli soya bazlı gıdaların, kalp hastalığı ve meme kanseri de dahil olmak üzere belirli kanser türleri gibi kronik hastalık riskinde azalma ile ilişkili olduğunu göstermektedir.

Okinawa diyeti, Japonya’daki Okinawa adalarının yiyeceklerine ve yaşam tarzına dayanmaktadır.

Doymuş yağ, şeker ve işlenmiş gıdaları caydırırken besin yoğun yüksek lifli sebzeleri ve yağsız protein kaynaklarını vurgular .

Faydaları daha uzun bir ömür içermesine rağmen, kısıtlayıcı ve sodyumda yüksek olabilir.

Yine de, diyetin modern bir formu bu kısıtlamaların bazılarını kaldırır ve kilo kaybına yöneliktir. Bu modern versiyonun titiz bir bilimsel çalışmaya tabi tutulmadığını unutmayın.

Genel sağlığınızı iyileştirmek ve ömrünü uzatmakla ilgileniyorsanız, Okinawa diyeti denemeye değer olabilir.