Genel

Renklerin Gücü

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNDE RENKLERİN GÜCÜ

Son günlerde yaşadığımız COVİD-19 salgınından korunmada, kişisel hijyen ve sosyal mesafenin yanı sıra hem hastalıktan korunmada hem de iyileşmede önemli bir nokta da bağışıklığın güçlü tutulmasıdır.

Bu dönemde yeterli ve dengeli beslenme bağışıklık sisteminin korunması ve güçlendirilmesinde büyük önem taşıyor. Gökkuşağı gibi farklı renkleriyle sofralarımızı zenginleştiren meyve ve sebzeler, vitamin mineral ve antioksidan kaynağı olmaları sayesinde güçlü bir bağışıklık sistemi için olmazsa olmaz besin gruplarındandır.

Gün içinde toplam 5 porsiyon meyve ve sebze tüketimi hastalıklardan korunmaya yardımcı oluyor. Tüketilen meyve ve sebzeleri, turunçgiller, nar, enginar, brokoli, havuç gibi kırmızı, turuncu, yeşil, sarı ve mor gibi farklı renklerde tercih edin.

Bu renkler arasında özellikle koyu kırmızı ve mor, güçlü antioksidan etki gösteren antosiyanin adlı bileşen içerir. Bu bileşen bağışıklık sisteminin geliştirilmesinde ve sağlığımızın korunmasında önemli etkileri olan bir bileşen. Antosiyanin içeriği zengin olan sebze ve meyveler arasında karadut, mor üzüm, yaban mersini, kırmızı lahana, böğürtlen ve patlıcan ve kiraz bulunur.

Mor besinlerin yanı sıra mor rengini içeriğindeki kırmızı lahana, böğürtlen, pancar, mor soğan, karadut, vişne, patlıcan ve nardan alan mor ekmeğe de beslenmemizde yer vermek sağlıklı beslenmemizde iyi bir tercih olacaktır. İçeriğindeki mor karışım İstanbul Üniversitesi Biyoteknoloji Araştırma Merkezi tarafından geliştirilmiş olan mor ekmeğin tam tahılları içermesi de özellikle B vitaminleri olmak üzere vitamin, mineral ve lif alına da katkıda bulunmaktadır.

Uzm. Dyt. Ceren Batmaz Sarı